Exkurze Moser - 8.AB 27.2.2019

O spoustu netradičních zážitků a zajímavých informací jsme se obohatili ve známém sklářském závodě Moser v Karlových Varech. Sem vyrazili žáci obou osmých tříd naší školy ve středu 27.2. 2019 na část dopolední výuky díky dotačnímu programu MAP KV II. Během dvouhodinové exkurze jsme se dozvěděli, že tento podnik vznikl jako rodinná sklárna již v roce 1857. Od počátku se zde vše vyrábělo ručně a do dnešních dnů se na tom nic nezměnilo. Tvary výrobků, broušení, rytiny i barevné zdobení, to všechno je ruční práce mistrů svého řemesla, kteří v Moseru pracují. Každý kousek je originál a zároveň musí být tak perfektně proveden, aby v sadě skleniček byla každá z nich totožná s těmi ostatními. Za těchto okolností se člověk ani nediví, že 80-ti procentní zmetkovost výrobků je v takovém závodě běžná.   Měli jsme možnost projít si celý proces křišťálové výroby. Viděli jsme, jak se tvary výrobků foukají, jak se dále pečlivě brousí a připravují se nádherné rytiny různých motivů.  

Nejzajímavější byla ale bezesporu část prohlídky, při které jsme se mohli aktivně zapojit do výroby skla. Vyzkoušet si vyfouknout ze sklářské hmoty tvar nemá člověk možnost každý den. Nutno říci, že po této zkušenosti jsme dovednosti a umění pracovníků Moseru obdivovali ještě mnohem intenzivněji.

Nadání, pečlivost a kreativita pracovníků tohoto závodu reprezentují naši republiku po celém světě, a to jak na prostřených tabulích královských rodin, tak také v rámci celosvětově významných událostí.

Příští rok si naši letošní osmáci budou vybírat svá budoucí povolání, a kdo ví, třeba je toto umění zaujalo natolik, že v budoucnu budou právě oni nedílnou součástí tohoto kreativního týmu.