Práce s jazykovými příručkami – miniprojekt 6.A, 6.B

        Po dnešku už i šesťáci vědí, že existuje Slovník spisovné češtiny. SSČ slouží pro běžné potřeby žáků, studentů a širší veřejnosti. Dozvěděli se například, že slovo, které je vyložené ve slovníku, označujeme jako heslo, a ta jsou řazena abecedně. Konkrétně v tomto slovníku nalezneme zhruba 45 000 hesel. 
       Nešlo jen o teorii, vyplnili jsme pracovní list, díky kterému jsme vyhledali mnoho výrazů a procvičili si řádně abecedu. Zjišťovali jsme význam slov. Věděli jste například, že slovo HRA jich má až 8? 
        Nezůstali jsme jen u jednoho slovníku. Slovník cizích slov nás poučil o správné výslovnosti slov přejatých, ale i o jejich významu. Našli jsme heslo howgh, kraniometr, či copyright a zjistili, odkud k nám slova přišla a co přesně znamenají.
        Prohlédli jsme si Slovník českých synonym a antonym, dále cizojazyčný slovník, Etymologický slovník s informacemi o původu slov, ale ze všech nejzajímavější přišel šesťákům Všeobecný slovník českého znakového jazyka. Prozkoumali jsme výběr českých slov a jejich převod do znakové řeči, třeba i za pomoci fotografií. 
       Český jazyk není nuda!😉 Fotografie si  můžete prohlédnout zde.

      Ani třída 6.B nezůstala minulý měsíc pozadu a nebojácně se pustila do práce s jazykovými příručkami. Žáci byli překvapeni, kolik druhů a typů nejrůznějších slovníků a příruček existuje. Pracovali v skupinách, společně vyplňovali pracovní listy a soutěžili, komu se podaří splnit zadané úkoly co nejdříve. Na závěr hodiny byli všichni žáci odměněni za svou dobrou práci jedničkou. Tady je několik fotografií z našeho společného bádání 🙂